Oturma Şekliniz Kişiliğiniz Hakkında Bunları Gösteriyor

Sosyal bilimciler tarafından yapılan son araştırmalara göre, insanların oturuş biçimleri ve otururken ayaklarını uzattıkları yön, onların kişiliklerini ele veriyor.

Kişi tarafından istemsiz olarak tercih edilen ve en sık kullandığı oturma biçimi, karakter yapısı için de bir ayna görevi üstleniyor. Yapılan çalışmalara göre 5 kategori haline getirilen oturuş biçimlerinden en sık kullandığınız, sizin için belirlenen özellikleri gözler önüne sermekte.

Yukarıdaki fotoğrafa bakın ve dürüst bir şekilde yaygın olarak nasıl oturduğunuzu kendinize sorun. İşte araştırmalara göre oturma şekliniz ve özellikleri:

Pozisyon A:

İçine dönük biri olarak tanımlanabilirsiniz. Çoğu zaman kararsızsınız ve kendinize güveniniz yüksek değil. Çevrenizde çekingen olarak tanınıyorsunuz. Bu yüzden de sizin için insanlarla geçinmek çok zor. Yeni tanıştığınız birine ruhunuzu açmak ise imkansız. Karakteriniz hakkında hiçbir şey yapmazsanız, bu yüzden üzülecek ve daha güçlü kişilikleri kıskanacaksınız. Çoğu zaman çektiğiniz sıkıntıları büyütüyor ve kendinizi gereksiz bir huzursuzluk girdabına sürüklüyorsunuz.

Karakterinizin olumlu yanlarına gelirsek, yalnız vakit geçirmek sizin için bir sorun değil. Gürültülü ortamlara ve çok sayıda arkadaşa ihtiyacınız yok. Bu yüzden bir insanı nasıl hızlı ve doğru değerlendireceğinizi biliyorsunuz. İnsan gurmeleri en çok bu oturma pozisyonuna sahiptir.

Pozisyon B:

Bu şekilde oturmak, sizin lider özelliklere sahip olduğunuzu gösteriyor.

Başarı ve kariyer uğruna her şeyi yapmaya hazırsınız. Özgüven seviyeniz gerçekten çok yüksek ve hırslısınız. Bu tür insanların ailesi ve sevdiklerini mutlu etmemek için yapmayacağı fedakarlık yoktur. Bacak bacak üstüne atarsanız, bu çoğu zaman kendinize odaklandığınız ve hayattaki en önemli şeylerden birini düşündüğünüz anlamına gelir. Monotonluk ve rutin işler sizin için korkunçtur. Başka biri uğruna kendinizi feda etmekten çekinmezsiniz.

Bu pozisyonu kullanan insanlar, her zaman elde ettiklerini alırlar. Küstah ve açık sözlü hatta bazı zamanlarda kaba olarak bilinebilirler ancak bu tavırları kendilerinden çok sevdiklerini korumak için sergilerler.

Pozisyon C:

İnsanlar sizi çoğu zaman dikkatsiz ve düşüncesiz olmakla suçlayabilir. Ancak kendinize ait bir düzeniniz var ve toplumun genelinden oldukça farklı alışkanlıklara sahipsiniz. Bu tür insanlar çoğunlukla imkansızı hayal edebilen kişilerdir.

Bu oturma şekline sahip kişilerin en kötü özelliği ise dikkat eksikliği çekmeleridir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) teşhisi koyulan hastaların çoğunun bu oturuşa sahip olduğu tespit edilmiştir.

Pozisyon D:

Titizlik, güven, mükemmeliyetçilik ve inatçılık sizin doğanızda var. Samimiyet ve dürüstlüğe her şeyden çok önem veriyorsunuz. Kararlarınızdan şüphe etmezsiniz. Birisi için olumsuz bir hisler beslemişseniz, er ya da geç o kişide bir yaramazlık görülecektir.

Yeteneklerinizi doğru ve sevdiklerinizin çıkarı için kullanırsınız. Çoğu zaman aklınızın sesini dinler ve duygularınızı baskılamayı becerirsiniz. İnsanlarla iletişim kurarken, doğrudan temas kurmak sizin en bilinen özelliğiniz.

Yeni tanıştığınız insanlara soğuk davransanız da, çok kısa sürede büyük bir hoşgörüye dönüyorsunuz. İhtiyacı olanlara yardım etmek, sizi en fazla mutlu eden olaylar arasında yer alıyor.

Pozisyon E:

Psikologlara göre bu oturuşa sahip insanlar, çok fazla içine kapanık olmaları ile biliniyor.

Görünüşünüz, düşük özgüveniniz ve eleştiriye kapalı oluşunuz nedeniyle muhtemelen okulda “değişik” lakaplarının hedefinde olabilirsiniz.

Size söylenen herhangi bir sert söz, gözyaşlarına neden olabilir. Bu nedenle çevrenizdeki insanlar sizinle konuşurken ağzından çıkanlara dikkat etmesi gerektiğini bilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir